Günümüzde özellikle sonbahar-kış aylarının vazgeçilmez parçası haline gelen trençkotların geçmişte nasıl kullanıldığını ve şu anda hangi parçalarla kombinlenebileceğini Milagron ekibi olarak sizler için derledik! Trençkotlar, ilk olarak askeri hayatta kullanılmaya başlandı. Askerler, kendilerini sert hava koşullarından koruyabilen, suya dayanıklı gabardin pamuklu kumaşı severek giymeye başladılar. Thomas Burberry tarafından yaratılan bu kumaş ile tasarlanan trençkotların kruvaze biçimleri, uzun kemerleri, geniş yakaları ve ferah cepleri askerler için hareket kolaylığı sağladı. Kadınlar ise, II. Dünya Savaşı zamanlarında trençkot giymeye başladı çünkü o dönemde hem kadınlar hem de erkekler için askeri kıyafetler popülerdi. Marlene Dietrich, Marilyn Munroe, Brigitte Bardot ve Audrey Hepburn gibi Hollywood yıldızları sayesinde trençkotlar daha da popüler hale geldi. Breakfast at Tiffany's filminde Hepburn'ün Holly Golightly ile yağmurda sırılsıklam öpüştüğü sahnede giydiği trençkotu kim unutabilir? Trençkot modası günümüze kadar taşındı ve günümüzde de Kate Moss, Cara Delevingne ve Alexa Chung gibi modern İngiliz tarzı ikonlar tarafından yayıldı. Trençkotlar, özellikle sonbahar ve kış aylarında “geçiş montu” adıyla pratik ve şık bir tercih olarak çoğu kişinin dolabında yerini aldı.

Boylarına Göre Trençkotlar

Trençkotlar boylarına göre üç kategoriye ayrılıyor; kısa, orta ve uzun. Kısa trençkotlar, kalçanın hemen altında biten ve fazla hacimli durmayan türlerdir, daha çok minyon kadınlar tarafında tercih edilebilir. Bacak boyunu daha uzun gösterirler ve uzun kumaş pantolonlarla ya da mini eteklerle kombinlenebilirler. Orta boy trençkotlar ise diz hizasında biter ve her vücut tipinin rahatlıkla taşıyabileceği parçalardır. Uzun boy trençkotlar ise, diz hizasından ayak bileğine kadar uzanan türlerdir, genellikle uzun boylu kadınlar tarafında rahat taşınırlar. Geçmişte daha çok siyah, beyaz ve bej renkleri üretilen trençkotların 2021 yılında daha canlı renklerinin de üretildiğini görüyoruz. Coloreve markasının turuncu, yeşil, pembe ve lila rengi trençkotları yaz-kış renkli kombinler yapmayı sevenler için oldukça ideal. Bu ezber bozan renkteki trençkotlar hem günlük hayatta hem de gece şıklığında kullanılabilir bizce. Coloreve‘nin her modeli uzun trençkot kategorisinde olsa da küçük rötuşlarla ve terzi dokunuşlarıyla her boya uyarlanabilir.

Baize Siyah Trençkot

Baize’nin siyah kısa trençkotu, klasik renklerden şaşmayanlar için ideal. Sırtındaki fermuar detayı ve uzun kemeri ile gizemli bir havası olan bu trençkotu hem gündüz hem de gece kullanabilirsiniz. Gündüzleri, kot pantolonlarla ve trikolarla kombinlenebilirken; gece şıklığında ise siyah mini bir elbise ile tek renk kombini yapılabilir. Üstelik bu trençkot Milagron’da şu an %25 indirimde!

Coloreve Figura Yeşil Deri Trençkot

Coloreve’nin yeşil deri trençkotu oldukça marjinal ve bir o kadar da şık! Biz bu trençkotu, yeşilin tam zıttı olan turuncu tonlarıyla ya da daha kolay bir kombinde siyahlarla hayal ettik. Bu modelin, aynı zamanda mavi, pembe ve bej renkleri de bulunuyor. Onlara da göz atmayı unutma!

Rêveuse Retro Trençkot

Rêve De Gosse markasının mavi parlak kumaştaki retro trençkotu sadece sınırlı sayıda üretildi. Biz bu trençkotu uzun çizmelerle ve büyük halka küpelerle hayal ettik. Matrix filmindeki ikonik trençkotların günümüz yorumu da diyebiliriz bu parça için…

Aralık 28, 2021